Royal Fellow

border collies

Chovatelská stanice

...můj nejlepší přítel

Musím se přiznat, že nepatřím mezi chovatele, pro které byla tato činnost samozřejmostí. Vždy jsem měla ráda zvířata a byla jimi obklopená, to ano. Když jsem si pořizovala první borderku, věděla jsem toho ale o psech opravdu pramálo. Jenže po tom, co jsme si domů přivezli Amálku, to vzalo rychlý spád. To ona mě začala učit a otevřela mi svět naprosto nečekaných možností. Border kolie mne  zaujaly, naprosto jsem tomuto plemeni propadla a rozhodla se mu věnovat více. Moji psi jsou pro mne moji vskutku „královští přátelé“.

Možná právě z toho důvodu, že mám borderky tolik ráda, je mým cílem chovat zdravé, exterierově i povahově vynikající pejsky. Pokouším se proto o výběr co nejvhodnějšího krycího psa, který by v sobě dokázal skloubit všechny tyto tři vlastnosti. Zdraví, sportovní nadšení a vitalita, typický vzhled – to je pro mne to nejdůležitější.

Se svými pejsky se věnujeme mnoha psím sportům - více v sekci „Sport“.

Působila jsem jako trenérka flyballového družstva ForPes Pohoda. Od roku 2016 jsem členkou výboru, jednatelkou a sportovní referentkou spolku BCCCZ.

Naši psi jsou chováni v teple domova, sem tam s námi uléhají v posteli, jsou součástí rodiny a našimi nejlepšími přáteli. :-)

Pro naše štěňátka hledáme takové páníky, kteří jim dokáží dát tolik lásky a péče, kterou si zalouží. Já osobně preferuji zájemce, kteří se chtějí věnovat především sportům a v další řadě výstavám...

Pokud se teprve rozhodujete pro plemeno border kolie, rozvažujte pečlivě. Borderce péči a lásku dát prostě musíte. Vyžaduje spoustu pozornosti a zábavy. Vrhne Vás do světa psích sportů a ve chvíli, kdy si budete myslet, že už musí být vyřízená, přinese Vám míček k aportování. Pokud ji dostatečně nezaměstnáte, dokáže Vám rozkousat sedačku, sežrat knížky, prostě, udělá cokoliv proto, aby se zabavila, když Vy jste to neudělali. Nadávat pak můžete vlastně jen sobě (o to je to horší). Když se jí ale věnovat budete a budete to dělat správně, dá Vám za odměnu svou lásku, radost z toho, když se jí i Vám něco povede, když jí naučíte nový trik, nebo když Vás jen přijde přivítat a dá Vám najevo, že bez Vás to prostě není ono. Zároveň se z ní stane naopak velice klidný pes, který veškerou svou energii soustředí do výkonu a v době, kdy odpočíváte Vy, odpočívá s Vámi. Border kolie není hyperaktivní blázen sám od sebe. Chová se tak pouze v případě, že je špatně vedená. Pro borderku není nejdůležitější "vylítat" ji na balónek nebo vydovádět na procházce. Borderka musí mít práci hlavou a jasně vymezené hranice. Pokud si toto osvojíte, čeká Vás báječný život s vyrovnaným psem.

Borderky jsou úžasná stvoření a pokud je dokážete správně ocenit, obohatí Vám život tak, jak si to ani nedovedete představit. Je to však výměnný obchod. Něco za něco. Pokud jste ochotni do tohoto obchodu jít, jste rozhodnuti, že se o takového psa dokážete správně postarat, pak jděte do toho! Vítejte do barvitého světa! Otevírají se Vám nové možnosti. A věřte, že to stojí za to.

A nebojte, každý nějak začínal. Borderka může být i pro pejskaře-začátečníka. Ten ale musí splňovat nadšení pro práci s pejskem, ochotu vštěpit mu alespoň základy poslušnosti a dát mu dostatečný prostor k seberealizaci.

Více se o našich čtyřnohých kamarádech dozvíte v sekci "Naši psi". Můžete nás potkat také na mnoha akcích. Jakých výstav, zkoušek, seminářů, turnajů atd. bychom se letos rádi zúčastnili se dozvíte v sekci "Akce".
...

Kontakt

Mgr. Anna Hrochová
Třebenice

anna.hrochova@royalfellow.cz basscoffeezlantikova@seznam.cz
+420 777 858 232